A társadalmi kirekesztettség és esélyegyenlőtlenségek szempontjából napjaink Magyarországában éles kontrasztokkal találkozunk város és vidék, roma és nem roma, diplomás és szakmunkás, nő és férfi relációjában. A társadalom peremén élők jelenlegi oktatási, munkaerő-piaci, anyagi, egészségügyi, lakhatási helyzetéről számos felmérés született az elmúlt években, melyek a legtöbb esetben visszhang nélkül maradtak a hazai sajtóban. A Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) egyedülálló fotópályázata ezúttal telitalálat: a létminimum alatt élők mindennapjait, a nehéz sorsú gyermekek, szenvedélybetegek, idősek vagy fogyatékkal élők sorsát páratlan szociális érzékenységgel mutatja be.
Az elmúlt években határozottan fásul a jóléti társadalom. Szemünk hozzászokott a mindennapi rettenethez, az esti híradó vérzivataros félóráját könnyen elengedjük a fülünk mellett, érzéketlenül lökjük el magunktól a segítségért könyörgő kezeket. Lassan észre sem vesszük az eldugott falvakban nélkülöző, az aluljárók mocskában fázó, ideiglenes szállásokon éhező embertársainkat. Előítéleteink berögzülnek, a tehetetlenség béklyóba köt, miközben sem tényszerű helyzetképünk, sem a felzárkóztatásra és integrálásra vonatkozó megoldási alternatívánk nincs. A Magyar Református Szeretetszolgálat erre szeretné felhívni a figyelmet a pályázattal, hogy minél többen csatlakozzanak a „cselekvő egyház” valós és azonnali segítségnyújtó akciójához, s támogassák a gazdasági és kulturális szempontból lemaradottaknak.
Hétszázötven kép közül tizenkilencet díjazott a neves fotósokból álló zsűri, akik országos szintű összefogást sürgetnek. A felvételek sokszínűségük ellenére egyetlen, összefüggő szociodrámába kapcsolódnak, mely szuggesztív képi eszközökkel mutatja be a felemelkedésre vágyók életkörülményeit. Portrék, sajtófotók, mindennapi szituációk egyaránt megtalálhatók a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok integrációját elősegítő kampányban.
A győztes, Kilátás című képet Kerekes István készítette egy régi bányásztelepülés, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Sajókaza Sólyomtelepén.A második helyet Haragos Zoltán Sorsok című fotója érte el, míg a harmadik Bárdos Tamás Kontraszt című képe lett. A közönségszavazást Tuba Viktor Kitaszítva című képe nyerte.
A pályázat mottóját Jézus születésének körülményei ihlették. Szülei, József és Mária Betlehembe érkezve egy istállóban szálltak meg, mert a bibliai történet szerint „nem volt számukra hely” egyetlen fogadóban sem. (Lukács 2,7).
A legjobb fotókat a Magyarországi Református Egyház zsinati székházában állították ki (1146 Budapest, Abonyi utca 21.), ahol december végéig tekinthetők meg Szipál Márton fotográfus néhány alkotásával együtt.
A nemzeti jólét alapvető eszméje az esélyteremtő állam és szolidáris társadalom gondolata. Akiket megindítottak a képeken szereplő sanyarú emberi sorsok, azok csatlakozzanak hozzánk és tájékozódjunk együtt a Szeretetszolgálat önkéntes programjairól!
A díjátadóról készült képek és a kiállított fotók megtekinthetőek a Szeretetszolgálat Facebook-oldalán.
Az utolsó 100 komment: