A 77,7 milliárd forintos költségvetésű közszolgálati média honlapján több, szinte meztelen lányról szóló hírt találunk. Napjainkban egyre erősebb a bulvárosodás: a híradókban is egyre nagyobb szerepet kapnak a bulvárhírek, szinte nem is találni olyat, ahol ez nincs jelen. De vajon nem ütközik a közszolgálatiság alapelveivel arról cikkezni, hogy Iggy Azela énekesnő feneke a legkerekebb a világon? Mutatjuk, milyen cikkekről van szó pontosan, és, hogy például a BBC hasonló rovatában milyen hírek vannak.
A 77,7 milliárd forintos költségvetésű állami média honlapján Pulzusemelő képek: a Jenner-lányok és barátnőik hátulról címmel jelent meg egy cikk június elsején. A hír lényege, hogy a Kardashian-Jenner család két lánytagja, Kendall és Kylie mindössze pár óra alatt 1,3 millió lájkot gyűjtöttek szexi, medenceparton ücsörgős képükkel. A cikk szerzője szerint a fotóval „fontos közösségszolgálatot teljesítettek, megadták a napi pulzusszám-emelést férfi rajongóiknak”. Belefér egy ilyen hír ilyen tálalása a közszolgálatiság kategóriájába?
Napi pulzusemelés a férfiaknak a Jenner lányoktól. Forrás: hirado.hu
Pulzusemelő képek
A hirado.hu-n az Élet + Stílus rovatban találhatók a bulvárhírek, itt arról kaphatunk információt, hogy a legellenállhatatlanabb fenék Iggy Azaleáé; vagy hogy a sztárok kivillanó mellbimbóival sem tudnak mit kezdeni a közösségi oldalak, de azt is megtudhatjuk, hogy ki a legforróbb nő a világon. A kiemelések persze önkényesek, természetesen a hirado.hu bulvár rovatában nem csak lenge öltözékű szép lányok szerepelnek, hanem megtudhatjuk azt is, hogyan fúj buborékokat egy aranyos husky kutya a tálkájába, vagy hogy vannak olyan emberek, akik közel egy milliárd forintot fizetnek egy ebédért.
A hirado.hu egyébként tavaly májusban kapott új arculatot az M1-hez igazodva. Szabó László Zsolt, az MTVA akkori vezérigazgatója akkor a tartalmi változásokról azt mondta, hogy a honlapon továbbra is nagyban támaszkodnak az M1, és az egész közmédia anyagaira, de több kulturális hírt fognak adni, és új rovatként jelenik meg a technika és a bulvár.
Iggy Azalea feneke Forrás: hirado.hu
A lenge ruhás lányokról szóló hírek és fotókkal kapcsolatban felmerül a kérdés, hogy mennyire illenek ezek a tartalmak egy közpénzből fenntartott médium honlapjára. Érdemes megnézni például a legnagyobb és legismertebb közszolgálati médium, az angol BBC hasonló oldalát, ahol az Élet & Stílusnak leginkább az Entertainment & Arts (Szórakozás & Művészet) című rovat felel meg. Itt olyan témák találhatóak, mint például, hogy miért nehéz Eric Claptonnak manapság gitáron játszania; hogy nem tiszta, miért ölték meg Christina Grimmiet; vagy, hogy a Hamilton című musical 16 nevezést kapott az amerikai Tony Awardson (ami a színházi Oscarnak felel meg).
Közszolgálatiság és szexi lányok?
De mit is jelent a közszolgálati média? A mediapedia.hu definíciója szerint „a közszolgálati médiumok címzettje elsősorban az állampolgár, míg a kereskedelmi médiumoké a fogyasztó. A közszolgálati média - így a közszolgálati televízió - feladatai közé tartozik a tárgyilagos, kiegyensúlyozott és pontos tájékoztatás a hírműsorokban, valamint a nemzeti hagyományok, értékek képviselete a kulturális és oktató műsorokban, továbbá kellő megszólalási és bemutatkozási lehetőség biztosítása a kisebbségek részére". Megjegyzik ugyanakkor, hogy ennek az elvárásnak a csatornakínálat bővülése miatt kialakuló éles versenyhelyzet egyre kevésbé kedvez, és a két modell (kereskedelmi és közszolgálati) programválasztéka folyamatosan közeledik egymáshoz.
Koltay András, az NMHH Médiatanácsának tagja a közszolgálati médiáról szóló cikkében kiemeli, hogy az angol felfogásra épülve a közszolgálatiság lényege a tájékoztatás, az oktatás és a szórakoztatás. Hozzáteszi, hogy bár az elmúlt évtizedek alatt a közszolgálati média sokat változott, és már nem akar egyfajta erkölcsi tekintélyt képviselni, hanem meg szeretne őrizni bizonyos értékeket, a közszolgálatiság azonban megmarad mint a média által teljesítendő feladat.
Mindezek alapján az a kérdés, hogy vajon a lengén öltözött lányokról szóló hírek a közszolgálati média honlapján helyesek-e vagy sem. Ezek célja bizonyára a szórakoztatás - de vajon nem mennek-e túl egyfajta határon, ami a közszolgálatiság alapelveivel és céljaival ellentétes? Akárhogy is nézzük, az említett hirado.hu-s cikkek nehezen illeszthetők be a közszolgálatiság kategóriájába. A pulzusemeléssel kapcsolatos megjegyzés is arra utal, hogy a szerző tisztában volt ezzel, és az önirónia eszközével élve próbálta mégis valahogy elfogadtatni ezt a tartalmat az adott felületen.